115109

Pastkastītes portrets Baldones gaumē
07.12.2020


Mūsdienās vēstules sūtam un saņemam bieži, bet tās lielākoties ir digitālas. Tomēr pastkastīte pavisam reālā un taustāmā veidā ir aizvien pie katras mājas. Kaut to nevirinām vairs visai bieži, tomēr tā ir gana būtiska ikdienā, jo tā it kā sasaista ārējo pasauli ar mūsu personisko mājas dzīvi ar konkrētām ziņām un personām – pastniekiem.

Piedzīvojot “Paliec mājās” periodu pavasarī, kas savā ziņā bija ģimeni un mājas vienojošs laiks, aprīlī Baldones Mākslas skolā saņēmām aicinājumu no mūzikas un mākslas festivāla “BILDES” rīkotāja “BILŽU BIROJS” (sadarbībā ar VAS “Latvijas Pasts”) piedalīties akcijā “ApGLEZNO un noBILDĒ arī Tu savu pastkastīti!”.

Mākslas skolā tieši tobrīd mācības notika attālināti un programmā iekļautie mācību uzdevumi priekšmetā “Darbs materiālā” tika pēc iespējas pielāgoti darbam mājās -  un vai nebūtu jauki, ja mājas vizītkarte – pastkastīte - šajā uzdevumā iegūtu jaunu un radoši atraktīvu izskatu un tiktu uzgleznots pastkastītes īpašais portrets? Skolotājas Sandras Lagzdiņas rosināti, 2.kursa audzēkņi ar prieku ķērās pie darba. Vispirms tapa skices MANA VISJAUKĀKĀ PASTKASTĪTE, sākot no šaha galdiņa līdz pat “Doodle stila” zīmējumiem un mīļdzīvnieka portretam. Idejas bija visdažādākās. Tā kā ne visiem bija iespējams izdaiļot reālo pastkastīti, tad tapa arī 3D objekti no kartona pastkastītes formā. Arī šie labākie darbi iesaistījās konkursā un tika atzinīgi novērtēt no žūrijas puses. Desmitgadīgās tobrīd 2.kursa audzēknes Justīne Samiļina ar “Sunīša pastkastīti”, Marta Kiršblūma ar “Pavasara pastkastīti” un Annija Rozniece, kas izgatavoja “Jautro pastkastīti” un darba procesu pat nofilmēja, pārstāvēja Baldones Mākslas skolu akcijā ”Ja man būtu pastkastīte...” un ieguva pateicības no “Bilžu birojs”.

Artis Sēlis (10 g.) maz runā, bet daudz strādā, un atsūtīja darba procesa attēlus, kuros redzams, kā pats slīpē, gruntē un krāso savu pastkastīti ar nosaukumu “Meža noslēpums”, par kuru saka: “Es zīmēju Ziemeļpolu un mežu ar briežiem. Tos abus atdala upe. Man vajadzēja piecas dienas zīmēt, bet man šķiet, ka labi iznāca. Ko Jūs domājat par šo darbu?”.

Mūsu audzēkne Lauma Mieriņa (9 g.) pastkastītē iegleznoja “Šaha vēstules”. Melnbalti lakoniskā krāsu izvēle kopā ar izteiksmīgu kompozīciju uzrunā skatītāju grafiskā valodā. Arī aprakstā viņa izsakās pavisam īsi: “Man patīk sveiciens un taisīt pastkasti bija jautri.”

Ļoti rūpīgi un atbildīgi darbu veica Patrīcija Kriškovska (10 g.), kura apgleznoja tikko pirkto pastkastīti “Runča sapnis”. Viņa raksta: “Zīmējot un gleznojot manu izvēlēto pastkastīti, es jutos burvīgi. Man patika, ka mana skolotāja Sandra Lagzdiņa man ieteica vairākas interesantas idejas. Tad, kad es pabeidzu skolu attālināti, es uzreiz ķēros klāt pastkastītei, jo tā man deva enerģiju darīt visu pārējo, kas man bija jādara. Tā bija mana pirmā reize, kad es zīmēju un gleznoju uz pastkastītes. Gleznojot es uzzināju visādas interesantas lietas un tehnikas kā gleznot. Šis laiks gleznojot uz pastkastītes bija burvīgs.”

Savukārt Paula Justīne Veidemane raksta: “Piedalīties šai konkursā bija ne tikai prieks, bet arī iespēja iepriecināt manu pastnieku, kas man nes žurnāliņu "Avenīte", jo tā ir krāšņa un vasarīga. Pastniece man izteica komplimentu un pat, redzot manu skaisto pastkastīti, ir vēl dažiem kaimiņiem tapušas manis apgleznotas pastkastītes, par kurām viņi ļoti, ļoti priecājās :). Man bija prieks, ka ir šāda veida konkursiņi, kas rada iedvesmu un prieku ne tikai pašam māksliniekam, bet arī mākslinieka tuvumā esošos cilvēkos”. Bildēs ir redzama arī Paulas kaimiņu pastkastīte ar sunīša Šēlas portretu. Tātad pastkastītes “atdzīvojās” arī vasarā ārpus skolas uzdevuma. Liels prieks un gandarījums ir, ka Justīnes apgleznotā pastkastīte “Zirnekļa pasts” ieguva arī īpašo (vienu no trim) Facebook skatītāju balsojuma balvu!

Ja arī Tavās mājās ir kāda pelēka pastkastīte, varbūt arī Tu vēlies tai piešķirt izteiksmīgu, baldonieša cienīgu izskatu?


Sandra Lagzdiņa, Baldones Mākslas skolas skolotāja

Ielādēju...



 
      Atpakaļ
Kalendārs
<< Decembris 2020 >>
POTCPSSv
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031