73964

Nacionālās Mākslu vidusskolas (NMV) Jaņa Rozentāla Mākslas skolas skolotāju mākslas darbu izstāde „ROŽU PAVASARIS”
02.11.2016


Š.g. 13.novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā apmeklētājiem būs atvērta NMV Jaņa Rozentāla Mākslas skolas skolotāju mākslas darbu izstāde „Rožu pavasaris”. Izstādes ekspozīcija būs apskatāma līdz 2017.gada 7.janvārim.

 

 

Šoreiz rozes domātas vairākos aspektos: roži - kā dažkārt ierasts saukt Jaņa Rozentāla Mākslas skolai piederošos (skolotājus, audzēkņus, absolventus, darbiniekus), gan kā rozes – mākslinieki, kuri šajā izstādē uzplaukst savā radošajā darbībā, bet ikdienā „zied, rotājas un dursta” kā skolotāji. 

 

 

Mākslas vēsturē bieži vien mākslinieku biogrāfijās kā būtisks faktors tiek uzsvērts skolotājs – meistars, padomdevējs, iedvesmotājs... Renesanses mākslas vēsturnieka Džordžo Vazāri aprakstā par Leonardo da Vinči ir teikts, ka viņa skolotājs Andrea del Verokjo, ieraugot sava skolnieka izcilo veikumu, ir atteicies vairs jebkad ķerties pie otām un turpinājis darboties kā tēlnieks. Mākslas izglītībā būtiska ir radošu cilvēku satikšanās, līdzdarbošanās un mācīšanās vienam no otra. Bieži vien skolniekam, atnākot uz skolu, tā ir pirmā satikšanās ar reāliem, dzīviem (!) māksliniekiem un ir ļoti nozīmīgi vērot šos māksliniekus radošajā procesā, izprast viņu domas, rokrakstus un izpausmes. Būtiski, ka ļoti daudzi Jaņa Rozentāla Mākslas skolas pedagogi ir bijušie šīs skolas skolnieki, un tā ir lieliska un noturīga iezīme, jo tādējādi tiek pārmantotas ne tikai mākslas izglītības tradīcijas, bet arī īpašā krāsu kolorīta un stilistikas izpratne jeb „garša”. Arī šajā izstādē līdzās eksponēti mākslinieku bijušo skolnieku un nu jau esošo kolēģu darbi. 

 

 

Vērojot izstādes mākslas darbus, var redzēt, cik atšķirīgi ir Jaņa Rozentāla Mākslas skolā (JRMS) strādājošie mākslinieki: katram sava stilistika, valoda, domas, krāsu un formas izjūta. Tā ir mūsdienu mākslas aina, kurā vērojami gan reālistiski, gan abstrakti, gan minimālistiski, gan stāstoši sižeti, bet ikvienā darbā redzama dabas vērošana, iedvesmošanās no tās un transformēšana savu tēlu pasaulē.

 

 

Ekspozīcijas idejas autores Vita Jurjāne un Ieva Spalviņa izstādē aicināja piedalīties ikvienu JRMS strādājošo mākslinieku, un darbu atlasē nebija nekādu nosacījumu, tādējādi autori varēja brīvi izvēlēties, ko eksponēt. Šoreiz ekspozīcijā piedalās tikai daļa no skolas māksliniekiem, kuri pārstāv ļoti dažādas mākslas jomas un kuru izpausme atšķiras mediju pielietojumā: gleznotāji - Jānis Dukāts, Madara Gulbis, Raitis Hrolovičs, Vita Jurjāne, Ieva Spalviņa, Inese Siliņa, Elita Svikle, Ieva Taranda, Baiba Vegere, Reinis Liepa, Jānis Ziņģītis; grafiķes - Ilgnese Avotiņa, Baiba Damberga, Maija Dragūne, Ināra Garklāva, Laura Freināte; tēlnieks Kristaps Strauts; fotogrāfi - Mārtiņš Lablaiks, Raimo Lielbriedis un 3D mākslinieks Alvis Misjuns.

 

 

Izstādi var uztvert arī kā latviešu mākslas turpinātāju ekspozīciju, kas radīta kā dāvana un veltījums Jaņa Rozentāla 150 gadu jubilejai. Janis Rozentāls vienmēr ir ticis vērtēts kā laikmetīgs un latvisks mākslinieks. Viņš ātri uztvēra sava laika modernos strāvojumus, kas izpaudās viņa dažādajā stilistikā, tomēr saturiski viņš vienmēr bija Latvijas patriots un ļoti latvisks mākslinieks. Arī Jaņa Rozentāla Mākslas skolas skolotāju darbu izstādē varam vērot mūsdienu laikmeta mākslas valodas dažādās variācijas, bet īpašā - latviskā izjūtā.

 

 

Radīt – tas ir iedvesmojoši un atbildīgi, un dažkārt viegli, dažkārt ar piepūli, bet vienmēr intriģējoši izpaužas mākslinieka radītajā tēlu pasaulē.

 

 

Baiba Guste,

mākslas zinātniece, NMV Jaņa Rozentāla Mākslas skolas mākslas vēstures skolotāja




 
      Atpakaļ
Kalendārs
<< Aprīlis 2025 >>
POTCPSSv
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930