112449

Ceļa vārdi Baldones Mākslas skolas absolventiem, dodoties uz SAVU Everestu
12.06.2020


Trešdien, 10. jūnijā Baldones Mākslas skolā atkal bija izlaidums – uzmanības centrā pieci jaunieši ar saviem realizētajiem Noslēguma darbiem un sapņiem par nākotni. Šogad, kad tieši pašā atbildīgākajā darba realizēšanas posmā nācās rēķināties ar “attālināto realitāti”, apsveicam ar drosmi un neatlaidību, kas vainagojusies ar pieciem brīnišķīgiem dažādās specialitātēs un tehnikās, audzēkņa paša mājās tapušiem darbiem.

 

Ikviens no tiem ir īpašs, jo vairāk kā citus gadus nācās paļauties uz paša absolventa līdz šim uzkrātajām zināšanām un prasmēm darba tapšanā un darba vadītāji varēja sniegt vien attālinātus padomus un procesu komentēt tikai telefoniski. Kaut arī visu darbu ieceres un skices, kas tika demonstrētas jau rudens skatē un Nobeiguma darba pieteikuma prezentācijā decembrī, netika realizētas pilnā apjomā, tomēr katrs autors bija gana radoši un sekmīgi transformējis savu ideju atbilstoši pašreizējām darba iespējām.

 

Arī Nobeiguma darbu aizstāvēšanas process pirmo reizi skolas vēsturē notika digitāli - visiem skolotājiem un audzēkņiem esot savās mājās un savienojoties kopīgā video konferencē MS Teams platformā. Darbus augsti novērtēja arī neatkarīgie recenzenti mākslinieki Ēra Zalcmane un Aldis Kopštāls.

 

Sofija Gucale prezentēja skolas vēsturē otro teorētisko Noslēguma darbu - mākslas pētījumu par trimdas mākslinieku un savu vecvecvectēvu Aleksandru Nukšu. Darbā tika izmantota dzimtā saglabātā informācija un mākslas darbi, ar kuriem kopā Sofija ir uzaugusi. Darba vadītāja, skolas Mākslas valodas pamatu skolotāja, Laura Buholte vērtēja, ka gan audzēknes nopietnība un atbildība, domas briedums un literārais talants vainagojušies ar izcilu teorētisko darbu, ko varētu prezentēt pat augstskolā. Vērtēšanas komisija bija vienisprātis, ka tik personīgs, mīlestības pilns, tajā pašā laikā profesionāls un labā valodā rakstīts pētījums varētu būt lielisks devums Latvijas mākslas vēstures izpētei un ir jāizdod kā grāmata!

 

Anete Barkova par savu Mākslas skolā pavadīto laiku saka, ka ir neizsakāmi paticis veidot un zīmēt cilvēku figūras, skaidrs, ka tās ir arī viņas Nobeiguma darba galvenie tēli. Savā darbā Anete izveidoja 14 spēļu kāršu komplektu “Septiņi Nāves grēki un septiņi Dievišķīgie tikumi”, kas interesantā un savdabīgi tēlainā digitālās gleznošanas stilā tapis Photoshop tehnikā. Darba tapšanas procesā tika iesaistīti vairāki skolotāji, bet kā pēdējais praktiskā darba posmu vadīja jaunais skolotājs Emīls Kristiāns Muzikants. Darba teorētiskajā daļā Anete raksta “šī mīla mākslai man nekad neizdegs” un mēs no sirds vēlam, lai pašas teiktie vārdi ir kā vadmotīvs viņas turpmākajā ceļā. Meitene ir apņēmusies šoruden turpināt savu izglītību kādā no Rīgas Mākslas vidusskolām.

 

Jēkabs Ozols savu skulptūru ”Plīša lācītis” veidojis izturīgā un sarežģītā tehnikā - šamotā ar tukšu vidu, kas mājas apstākļos noteikti ne katram būtu bijis pa spēkam. Jēkabs savu darbu iztēlē redz Baldones bērnudārza pagalmā, iepriecinot mazos baldoniešus, tai skaitā paša Jēkaba māsu. Lai darbu varētu novietot tam paredzētajā vietā, to vēl ir nepieciešams pa vasaru izžāvēt, apdedzināt un noglazēt. Cerams, ka tehnoloģijas nepievils, plīša lācīti apdedzinot keramikas krāsnī vairāk kā 1000 grādu karstumā, un rudenī Jēkaba skulptūra priecēs mūs visus ar savu mīļumu bērnudārzā “Vāverīte”. Šajā apdedzināšanas un glazēšanas procesā neaizvietojams būs darba vadītāja, skolotāja un direktora Tālivalda Muzikanta ieguldījums un pieredze.

 

Madara Eleonora Miezīte , līdzīgi kā Sofija, arī bija iedvesmojusies no savas dzimtas mantojuma - vecvecmāmiņas adījuma rakstu zīmējumiem. Divus no tiem, pievienojot vēl divus pašas Madaras zīmētos, bija iecerēts izveidot mozaīkas tehnikā kā vides objektu pilsētā pie Mākslas skolas ieejas. Gatavojoties šim uzdevumam, Madara izpētīja mozaīkas tehnikas vēsturi un Skola iegādājās stikla mozaīkas flīzītes un flīžu līmi. Taču, kad klātienes nodarbības vairs nevarēja notikt, iecerēto darba apjomu nācās krietni samazināt. Tā tapa dekoratīvs puķu pods ar mozaīkas flīzīšu rakstu. Madara pati saka, ka viņai patīk riskēt un apgūt ko jaunu un, neskatoties uz tehniskajām grūtībām darba gaitā, sava vadītāja Tālivalda Muzikanta uzraudzībā viņa veiksmīgi to ir izdarījusi. Madara ar savu darbu gribēja pateikt, ka jāprot smalkumos saskatīt vienreizējas lietas, ko brīžiem vārdos grūti izteikt - mīlestību pret tuvajiem.

 

Solvitas Birītes liela izmēra ziedu gleznojumi turpmāk krāšņos Baldones vidusskolas ēdnīcu. Kaut arī sākumā darba uzdevumi bija nedaudz savādāki, iecerei vairākkārt mainoties un attīstoties, pētot mākslas paraugus, tapa divas gleznas “Lotoss” un “Krokuss”. Darba vadītāja skolotāja Ieva Muzikante atzinīgi novērtēja Solvitas uzņēmību un sasniegto, jo zināms, ka pirmo reizi mūžā tik liela izmēra darbu paveikt patstāvīgi bez blakus esoša skolotāja padoma nebūs viegli. Solvita raksta, ka gleznās centusies atklāt ziedu iekšējo būtību, kas ir spilgta, krāšņa un emocionāli pozitīva, tikai dažreiz pārāk sīka, lai to ievērotu. Ceram, ka Solvitas darbi pie sienas skolas ēdnīcā liks skatītājiem sajust emocionāli patīkamu gaisotni un iedvesmos turpmākās dienas darbiem.

 

Katru gadu Mākslas skolas izlaidumu svinam vasaras sākumā, katru gadu ir svētku tērpi, ziedi un rotāta zāle. Kā uzburt svētku sajūtu, kad visi ierastie apstākļi izpaliek? Laikam jau radošums, kas ir neatņemama mākslinieku būtības sastāvdaļa, lika meklēt netradicionālu risinājumu. Tā nu šogad izlaidums bija kā pārsteigums, kas dodas pie absolventiem uz mājām. Direktora un lietvedes automašīnās ievietojas skolas karogs, grieķu kolonnas, absolventa krēsls, krāsaini ziedi, ģitāra, dāvanas no Baldones Domes un Mākslas skolas - grāmatas, un, protams, svarīgākais - skolas beigšanas apliecības un sekmju izraksti. Katram absolventam un viņa mājiniekiem tika veltīta īpaša direktora Tālivalža Muzikanta uzruna un datorgrafikas skolotāja Mārtiņa Lindes muzikālais priekšnesums - dziesma ģitāras pavadībā. Neizpalika arī saviesīgā daļa ar “Mežezeru” un kūciņām, ziediem, smaidiem un sirsnīgām sarunām. Un protams ar kopīgo foto. Arī skolai tika bezgala vērtīgs pārsteigums - Sofijas ģimenes dāvāta mākslinieka Aleksandra Nukšas zīmējums – skice no bēgļu gaitām Vācijā.

 

Citējot Latvijā dzimušā mākslinieka Marka Rotko vārdus “māksla – tā ir dēka, kas aizvilina nezināmā pasaulē, kuru izzināt var tikai tas, kas gatavs riskēt”, mēs, Baldones Mākslas skolas kolektīvs, vēlam, lai katrs mūsu audzēknis ir zinātkārs, drosmīgs, gatavs riskēt un atklāj arvien jaunus brīnumus mākslas pasaulē. Novēlam, atceroties savus pirmos sasniegumus Mākslas skolā, neaizmirst, ka grūtības ir izaicinājums tās pārvarēt un gandarījums par sasniegto dod spēku doties arvien uz priekšu. Vēlam katram mūsu audzēknim realizēt savus sapņus, sasniegt dzīvē SAVU virsotni, SAVU Everestu.

 

www.baldonesmaksla.lv FB/BaldoneArtSchool

Sandra Lagzdiņa, Baldones Mākslas skolas

direktora vietniece izglītības jomā

Ielādēju...



 
      Atpakaļ
Kalendārs
<< Aprīlis 2025 >>
POTCPSSv
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930