Mākslas dienas 2010
14.05.2010


BALDONES MĀKSLAS SKOLAS PEDAGOGU MĀKSLAS DARBU IZSTĀDE „DRAUGI = FRIENDS !!!”

Rīgā 6. maijā atklāta Baldones mākslas skolas pedagogu darbu izstāde „Draugi = friends” Taipejas Misijas Latvijā telpās Elizabetes ielā 2 (Pasaules tirdzniecības centra 6. stāvā).

Baldones mākslas skolai ir izveidojusies draudzīga sadarbība ar Taipejas misiju Latvijā jau kopš 1993. gada kad pirmo reizi Baldones mākslas skolas audzēkņi piedalījās starptautiskajā pasaules bērnu zīmējumu konkursā Taivānā.  Taipejas misija Latvijā katru gadu organizē Latvijas bērnu darbu sūtīšanu uz konkursu Taivānā ko rīko Ķīnas bērnu mākslas izglītības asociācija un Taivānas mākslas izglītības institūts . Šo gadu laikā Baldones mākslas skolas audzēkņi Latvijai izcīnījuši vairāk kā 10 zelta, sudraba un bronzas medaļu, bet diplomu skaits jau sniedzas pāri simtam. Taipejas misijas Latvijā Deivids Vangs kā arī viņa amata priekšteči vairākkārt viesojušies Baldonē, lai pasniegtu bēriem Taivanā iegūtās godalgas un atklātu izstādes, savukārt Baldones bērni un viņu skolotāji tikuši aicināti uz Taipejas misijas rīkotajiem svinīgajiem pasākumiem un izstādēm Rīgā. Šo abpusējo draudzības vizīšu laikā radās arī doma parādīt Baldones bērnu talantu veidotāju- viņu skolotāju darbus Taipejas misijas telpās Rīgā, jo visi Baldones mākslas skolotāji ir vienlaikus arī profesionāli, radoši mākslinieki. Izstādē piedalās Tālivaldis un Ieva Muzikanti, Kristīne Krastiņa –Indāne, Ēra Zalcmane, Ināra Višnievska –Pēda, Vineta Skalberga, Iveta Aigare un jaunākais Baldones mākslas skolas pedagogs, mākslinieks Mārtiņš Muzikants.

Izstādes atklāšanā Deivids Vanga kungs teica: „ Esmu gandarīts, ka šogad pirmo reizi Latvijā ar šo skaisto izstādi  mākslas dienas ienākušas arī Taipejas misijas telpās un labprāt piedalīsimies mākslas dienās arī nākamgad.” Baldones mākslas skolas direktors Tālivaldis Muzikants atzīmēja, ka izstādes nosaukums „Draugi” ir tapis tieši pateicoties jau 17 gadu ilgajai draudzībai starp Baldones mākslas skolu un Taipejas misiju. Mākslas skolas audzēkņiem, kuri arī bija kuplā pulkā ieradušies uz izstādes atklāšanu, tā bija lieliska iespēja caur mākslas darbiem saskatīt savos pedagogos ne tikai ikdienišķus skolotājus, bet arī interesantus, radošus māksliniekus, par kādiem viņi paši kādreiz varētu kļūt. Visi izstādes apmeklētāji mazai piemiņai saņēma mākslas pastkartes - izstādes darbu reprodukcijas, kas arī tika nodrukātas ar Taipejas misijas atbalstu.

Izstādē ir skatāmas gleznas, skulptūras, keramikas un tekstildarbi.

Tēlnieks Tālivaldis Muzikants veidojis mazo formu granīta darbus no sērijas „Akmens skatieni” un devis tiem interesantus, nosaukumus; „Teodors”, „Klāra”, „Vecais svešinieks”. Ŗomantiska noskaņa ir darbam „Eņgeļu satikšanās”. Ievai Muzikantei tuvi ir glezniecībā kluso dabu un ziedu motīvi, ainavas un portreti. Autores gleznām raksturīga pārdomāta kompozīcija un košu toņu harmonija. Ziedus Ieva tēlo palielinātus, skatītājam atklājot to graciozo formu, gaismēnu spēli un krāsu nianses. Tādi ir darbi „Tulpes”, ‘Irisa zieds” un „Lilija”

Kristīnes Krastiņas–Indānes radošajai daiļradei ir plaša amplitūda- viņa ne tikai glezno, veido, bet arī aizrautīgi darina lelles, mīlīgus zvēriņu tēlus. Nereti māksliniece savos darbos izmanto masku motīvus un dažādus faktūrmateriālus, kā piem. „Mēness acs” un „Sidrabota saule lēca”. Ēra Zalcmane strādā ne tikai grafikas jomā, bet arī virtuozi glezno uz zīda magones, saulespuķes, īrisus. Zīda gleznojumos atspoguļojas romantizēts, nedaudz mistisks skatījums kā tikko jaušama, trausla robeža starp reālo un irracionālo, kā vērtne starp gaismas un tumsas apcirkņiem. Gleznotājas Ināras Visnievskas ainavas un klusās dabas uzrunā ar smalki niansētu pelēcīgo toņu gammu. Viņas iekšējās pasaules rimtais miers atklājas gleznā „Sniegputenis” Arī Vinetu Skalbergu saista dabas motīvi, kas atspoguļojas gleznā „Ugunīgais rudens”. Keramiķe Iveta Aigare filigrāni strādā porcelānā, veidojot dzīvnieku un cilvēku figurālas kompozīcijas, kā piem. „Mīlētāji”. Mārtiņš Muzikants glezno klusās dabas un portretus. Katram viņa darbam ir sava īpaša noskaņa, kas uzrunā skatītāju.

Visi mākslas skolas pedagogi ir ne tikai kolēģi, bet savā starpā arī labi draugi, kas rīko kopīgas izstādes vairākus gadus.

Izstāde apskatāma Taipejas misijas Latvijā darba laikā, darbdienās 10.00-17.00 līdz 6. jūnijam

Jānis Bērziņš 


 


Mākslas dienas 2010